top of page

Пропозиції ініціативної групи Energy Evolution UA щодо першочергових заходів з підсилення енергетичної безпеки України

Дослідження свідчать, що Україна має значний потенціал енергозбереження. Підвищення енергоефективності до європейського рівня дозволить скоротити кінцеве споживання паливно-енергетичних ресурсів у сільському господарстві, промисловості, будівництві, сфері послуг і житловому секторі на 45,8%. Потенціал енергозбереження для України у 2011 р. складав 26,5 млн т н.е., що відповідає приблизно 29,3 млрд. м3 природного газу. У грошовому вимірі можлива економія складає €11,4 млрд. у цінах 2010 р. Промисловість і житловий сектор мають найвищий потенціал для економії енергоресурсів, оскільки вони є найбільшими споживачами енергоресурсів. Питома вага промисловості та житлового сектора в енергозбереженні України складає 48,0% і 34,9% відповідно[1]. Задля реалізації цього потенціалу пропонуємо вжити наступні першочергові заходи:

 

  • Ліквідувати перехресне субсидування в електроенергетиці. Підвищення тарифів на газ без підвищення тарифів на електроенергію призведе до зростання обсягів споживання електроенергії населенням. У свою чергу, це призведе до зростання обсягів перехресного субсидіювання населення промисловими споживачами та зниження конкурентоздатності українського виробника на зовнішніх ринках. Також підсилення диспропорції в тарифах на газ для населення та теплокомуненерго підвищує фінансову привабливість індивідуальних систем опалення. Це буде сприяти подальшому руйнуванню систем централізованого тепло забезпечення.

  • Обладнати всіх споживачів теплової енергії та газу приладами обліку шляхом введення заборони на надання послуг ліцензіатам абонентам без приладів обліку. Фінансування впровадження приладів обліку здійснити за рахунок включення вартості встановлення лічильників у діючий тариф та/або за рахунок кредитів міжнародних фінансових інститутів. Повернення кредитів передбачити за рахунок включення інвестиційної складової до тарифів.

  • Поширити досвід Львівської державної адміністрації щодо фінансування заходів з енергозбереження та заміщення споживання газу альтернативними джерелами енергії за рахунок здешевлення кредитів для населення з обласного бюджету.

  • Прийняти законопроекти №3013, 3014 (про стимулювання заходів з енергозбереження в комунальній сфері). Наразі, з не дуже обгрунованих причин, проти цих законопроектів вистуає Мінфін  та Комітет Верховної ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Без прийняття цих законів якнайшвидше, наступний опалювальний сезон країна може зустріти з холодними школами, дитсадками, лікарнями, що призведе до соціальної напруженості у всіх регіонах України.

  • Визначити центральний орган виконавчої влади, який відповідає за розробку та впровадження державної політики енергозбереження (на сьогодні за реалізацію політики та заходів з енергозбереження відповідають декілька центральних органів виконавчої влади в той час як діяльність профільного ЦОВВ - Держенергоефективності - відзначається неефективністю).

  • До початку наступного опалювального сезону 2014-2015 рр. максимально обладнати лічильниками газу всіх споживачів, не чекаючи 2016-2018 років (як це визначено діючим Законом). З цією метоюпропонуємо використати фінансування, передбачене в бюджеті Мінрегіону на 2014 рік на ремонт ліфтів в багатоповерхових будинках в розмірі 200 млн. гривень.

  • Запровадити посади енергоменеджерів в органах місцевого самоврядування з відповідною посадовою інструкцією та створити систему мотивацій до економії.

  • Розробити та впровадити механізми державної підтримки заходів з енергозбереження та теплової санації для житлового-комунального сектору шляхом компенсації частини тіла кредиту або відсоткових ставок на основі досвіду країн Центральної та Східної Європи, зокрема Чеської та Польської Республік.

  • Скоротити терміни погодження кредитів міжнародних фінансових установ на програми  енергозбереження в промисловості та бюджетній сферах заінтересованими центральними органами виконавчої влади, зокрема Мінрегіоном, Мінфіном, Мінекономіки, а також Кабміном.

  • Забезпечити першочергове проходження через Державне казначейство України коштів, виділених на реалізацію проектів з енергозбереження.

  • Максимально спростити процедури затвердження інвестиційної складової на заходи з енергозбереження в тарифі для теплокомуненерго, в тому числі на встановлення засобів комерційного обліку.

  • Направити на доопрацювання Енергетичну стратегію України на період до 2030 року. Документ, схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 №1071 не відповідає сучасним реаліям (зокрема в прогнозах економічного зростання та прогнозного споживання паливного-енергетичних ресурсів) та, фактично, був розроблений в інтересах однієї фінансово-промислової групи.

 

 

Крім того, враховуючи складну та тривалу процедуру погодження проектної документації під час підготовки та реалізації проектів з енергозбереження, особливо з залученням державного фінансування, вкрай необхідним є дерегуляція та спрощення відповідних процедур.

 

Громадянська ініціатива «Energy Evolution UA» та громадські організації готові долучитись до інформаційної підтримки та лобіюванню вищезазначених заходів.

 

 

 

 

Артур Денисенко, arthur.denisenko@gmail.com, 067 947 28 47

Поліна Башкіна, p.bashkina@gmail.com, 067 424 13 04

 

 

 

 

[1] Рейтинг енергоефективності України 

 

bottom of page