top of page

F.A.Q

Або часто задавані питання на тему енергії. 

Що таке енергія?

 

Існує багато видів енергії, але наразі ми використовуємо це слово для визначення енергії, завдяки якій працює наш комп’ютер, гріється чайник, пере машинка, та за котру в кінці місяця приходить рахунок. Це електроенергія. Електроенергію виробляють на теплоелектростанціях, гідроелектростанціях та атомних електростанціях та через лінії високовольтних передач скеровують до розподіляючих станцій, а звідти вже – до наших будинків. Для виробництва енергії використовується вугілля, ядерне паливо, сили водного потоку. Менш поширені в Україні електростанції, що використовують силу вітру, сонце та біологічне паливо. 

 

Які ресурси відновлювані, а які – ні?

 

Відновлювальною називається енергія, яка, завдяки природнім процесам, є невичерпною. В першу чергу мова йде про енергію вітру, сонця, приливів та відливів, геотермальній енергії. Природні ресурси, які використовує людство останні 150 років (вугілля, нафта, газ, уран і т.д) відновлюються, однак дуже повільно. На появу сучасних запасів нафти, газу та вугілля пішли мільйони років, а вичерпано їх буде протягом найближчих 50-70 років. Спалювання нафти, газу та вугілля не тільки шкодить оточуючому середовищу та негативно впливає на здоровя людини, але й призводить до конфліктів та воєн за енергоресурси. Розвинені країни витрачають величезні сили та кошти на розробку та введення в експлуатацію відновлюваних джерел енергії. Значна увага приділяється також енергоефективності та енергозбереженню.


Скільки енергії використовує Україна у порівнянні з іншими країнами?

Первинне споживання паливно-енергетичних ресурсів (ТЕР) України знаходиться на рівні таких країн як Польща, Великобританія, Турція та Іспанія, при тому ВВП усіх перерахованих країн більше, ніж показники України.  

 

Скільки енергії імпортує Україна і скільки ми можем виробляти самостійно?

 

Україна імпортує 40% енергії та являється енергозалежною країною, тобто частина енергетичних потреб країни задовольняється за рахунок імпорту з інших держав, в першу чергу Росії. Така залежність погрожує національній та енергетичній безпеці України, що неодноразово знаходило прояв у так званих «газових воєн». В першу чергу Україна залежить від поставок газу (залежність 56% по висновкам 2013 року) та ядерного топлива (майже 100%). Дослідження доводять, що завдяки енергоефективності споживання енергії в Україні можна знизити на 45,8%. Якщо перевести цю економію цю економію в раз, то це приблизно 29,3 млрд м3 природнього газу. У грошовому еквіваленті економія становить € 11,4 млрд. Фактично, через неефективність використання енергії Україна вкладає гроші в інші країни (переважно – Росію), замість того, щоб лишити ці кошти на внутрішні інвестиції.
 

Навіщо мені економити, якщо я можу заплатити?

  • Зекономлені гроші можна використати на інші потреби, наприклад, здоров’я, дозвілля, мандрівки.

  • Чим більше енергії ми використовуємо, тим  більше топлива (вугілля, газу, урану) спалюється, що негативно відбивається на оточуючому середовищі та здоров’ї населення.

  • Використовуючи вдома менше енергії, ми робимо внесок у боротьбу зі зміною клімату, факт якої вже ні в кого не викликає сумніву.

  • Ефективне та раціональне споживання енергії – це укріплення енергетичної та національної безпеки України, оскільки зменшується попит на імпорт російських енергоносіїв (газу, ядерного палива). Національна безпека залежить від кожного з нас.

 

 

Як може вплинути на ситуацію економія в житловому секторі?

 

78% енергоресурсів в Україні споживаються містами. Підвищення ефективності використання енергії в житловому секторі дозволить заощаджувати до 65 млрд.грн щороку. Це ті гроші, які зможуть заощаджувати домогосподарства та органи місцевого самоврядування.

 


Скільки я зможу зекономити?

 

Згідно з дослідженнями, через неефективне використання енергії, кожна сім'я втрачає не менш ніж 2500 грн. на рік. В умовах підвищення тарифів на всі види комунальних послуг, ця цифра буде зростати. Еконимити - просто! А кошти краще витрачати на щось більш потрібне та корисне для родини.

 

Чому лічильники мають допомогти економити? 

 

Більшість норм споживання були встановлені ще в Радянському союзі, в якому не приділяли багато уваги економному та ефективному використанню ресурсів. Як свідчить практика, одна людина (або родина) в середньому по факту споживає менше води, ніж закладено нормами, тобто без лічильників на воду ми переплачуємо. Крім того, лічильник – це єдина можливість впливати на рахунок.

 

Як встановити лічильники на газ/воду?

 

вода- http://jkg-portal.com.ua/ua/question/t/vodopostachannya/pspan-langukjak-pravilno-vstanoviti-lchilnik-vodi-v-kvartirspanp/
газ- http://www.nerc.gov.ua/?id=8543
газ- http://www.kyivgaz.ua/ua/pres-sluzhba/pytannja-vidpovidi/64-vse-pro-gazovi-lichilniki
газ- http://www.kirgas.com/gasmeterinstall/

 

Навіщо економити, адже побутова економія не впливає на кількість енергії, яка виробляється?

 

Це не так. Енергосистема функціонує на основі наступного принципу: у кожний момент часу має вироблятися стільки електроенергії, скільки й споживається. Для цього треба балансувати енергосистему. Саме через необхідність підтримувати баланс і існують такі поняття як «нічний провал», «добові коливання», «сезонні коливання», «піки». Таким чином, якщо в енергосистемі росте або падає споживання, то й генерація так сам будет рости чи падати.

Чим я можу допомогти? Як доєднатися до проекту?

 

Головною метою проекту є інформування населення про необхідність берегти енергію та прості засоби економії. Тож ви можете звернутися до нас, або самостійно завантажити з доступних матеріалів на сторінці плакати, брошури чи флаери, роздрукувати їх та розмістити у своєму під’їзді, інфостенді біля будинку, в офісі, віднести до школи, де навчаються ваші діти або знайомі,  долучити до цієї справи свою сім'ю та знайомих.

Якщо у вас є цікаві ідеї та/або можливість допомогти їх втіленню у життя – напишіть нам та долучайтесь до групи волонтерів з усієї України!:)


 

 

 

bottom of page